var gaProperty = 'UA-106747031-10'; var disableStr = 'ga-disable-' + gaProperty; if (document.cookie.indexOf(disableStr + '=true') > -1) { window[disableStr] = true; } function gaOptout() { document.cookie = disableStr + '=true; expires=Thu, 31 Dec 2099 23:59:59 UTC; path=/'; window[disableStr] = true; }
HYKING je raný hybrid pšenice ozimé, který dominuje především vysokým výnosem zrna. Tvoří nižší porost s vynikající odolností poléhání a velmi dobrým zdravím.
Přínosem hybridů pěstitelské praxi je heteroze, tedy významný přínos a progres ve výnosu v porovnání s konvenčními odrůdami. V letošním roce přicházejí na trh v ČR tři novinky, které jsou zřejmým přínosem pěstitelské praxi kombinací špičkových stabilních výnosů, ranosti, kvality zrna, odolnosti vůči stresu a chorobám.
Hybrid SU HYLONA je výnosný ječmen s nadprůměrnou odolností vůči chorobám a mimořádnou plasticitou. Plný výnosový potenciál hybridu se projeví v intenzivní technologii pěstování při vyšší úrovni hnojení. Dobrá odolnost chorobám dává hybridu náskok při vysokém tlaku chorob nebo jednodušší ochraně. Heterozní efekt má vliv na plasticitu a schopnost efektivně zvládat stres.
HYKING je dokonale prověřený hybrid. Výsledky v praxi dokonce překonaly očekávání, která jsme měli po registraci, kde byl nejlepší odrůdou s výnosem 111 % na kontroly (ÚKZÚZ 2015–2017).
Nové hybridní pšenice HYACINTH a HYMALAYA si pěstitelé určitě velmi rychle oblíbí. Nechybí jim nic z potřebných vlastností, které očekávají od moderní odrůdy pšenice. Samozřejmostí je vysoký výnosový potenciál.
HYKING je bezpochyby hybrid, který významně obohatí sortiment odrůd pšenice ozimé v České republice. V budoucnu bude jistě jedním z klíčových hybridů v rámci celé Evropy a také stěžejním hybridem v České republice. HYKING vystupuje z řady všech ostatních odrůd pšenice a svým výkonem nastavuje vysoko laťku ostatním pšenicím na dlouhou dobu dopředu.
Naše klíčová hybridní pšenice HYKING se z nadějné novinky postupně stala nejpěstovanějším a nejoblíbenějším hybridem v České republice a jednou z nejpěstovanějších hybridních pšenic v Evropě. HYKING naplnil velká očekávání a prokázal, že i v praxi je stejně tak výkonný jako v registračním řízení a v pokusech.
Hybery a Hyland jsou nejoblíbenějšími hybridy českých farmářů. Tvoří téměř 75 % ploch hybridní pšenice v ČR (v sezóně 2017/2018). Hybridy Hybery a Hyland jsou pěstiteli vnímány jako typické hybridní odrůdy ozimé pšenice. Díky svým kladným agronomickým vlastnostem je pěstují zkušení agronomové, stejně tak o nich sbírají zkušenosti noví pěstitelé hybridních pšenic.
Po několika letech jsme opět zažili velmi tuhou zimu. Teploty byly po několik týdnů hluboko pod bodem mrazu. Půda promrzla, dle výšky sněhové pokrývky do hloubky od několika centimetrů až po půl metru. Pšenice byly pod sněhovou pokrývkou a po většinu zimy nemohly vegetovat. Na rozdíl od minulých let, kdy mírná zima eliminovala nedostatky při zakládání porostů, jsme letos po zimě našli porosty téměř ve stejném stavu, ve kterém šly do zimy. Mezi stavem porostů ozimých pšenic jsou tak v letošním roce velké rozdíly. Liší se samozřejmě dle půdních a klimatických podmínek, ale velkou měrou ovlivnila jejich stav také zvolená agrotechnika a důslednost při zakládání porostů. O rozdílech rozhodují často i drobnosti v agrotechnice a v letošním roce je možné si tyto rozdíly demonstrovat.
Hybridní pšenice vzniká uvědomělým nakřížením dvou linií. Cílem tohoto křížení je co nejvyšší heterozní efekt. Tedy souhrn vlastností, které jsou kvalitativně vyšší (lepší) než u obou rodičů. Z praktického hlediska se jedná o hledání nejvhodnějších mateřských a otcovských komponentů, které spolu vytvoří mnohem lepšího potomka, než jsou oni sami. Lepšího v mnoha hlediscích.
Množení a výroba osiva hybridní pšenice je odborně, organizačně a ekonomicky velice náročný proces. Je potřeba vyrobit značné množství osiva o vysoké kvalitě, kterou pěstitel očekává od tak špičkového produktu, jakým hybridní pšenice bezesporu jsou.
HYBRIDNÍ PŠENICE V ČESKÝCH PODMÍNKÁCH NACHÁZÍ DVOJÍ UPLATNĚNÍ: Bonitně horší nebo lehké pozemky, aridní oblasti Vysoká intenzita s cílem dosažení nejvyšších výnosů
Vývoj osevních ploch hybridní pšenice má v Maďarsku takřka exponenciální nárůst. Mezi roky 2011 a 2013 se prodeje znásobily desetkrát. Odhaduje se, že pro příští prodejní období by mělo být oseto hybridní pšenicí 30 – 35 tis. ha. Ve Francii se jedná o plochu 185 tis. ha.
„Hospodaříme v Moravskoslezském kraji, s průměrnými výnosy ozimých pšenic 5,5 – 6 t/ha. Za účelem zlepšení ekonomiky pěstování pšenice ozimé jsme v roce 2012 poprvé vyzkoušeli na 16 ha kamenitého pozemku hybridní pšenici HYSCORE.
Společnost SAATEN-UNION, leader na trhu s hybridní pšenicí, vyvinul ve spolupráci s mateřskou firmou v Německu a Francii novou aplikaci pro mobilní zařízení, kterou mohou zdarma využívat všichni pěstitelé hybridní pšenice. Aplikace je zdarma dostupná ke stažení pro všechny klíčové operační systémy všech mobilních zařízení (App Store, Google Play nebo Windows Phone Store), je kompletně v českém jazyce a její ovládání je jednoduché a intuitivní.